21
Gru.
0

ZMIANA STRUKTURY WŁOSÓW

Wygląda na to, że my, kobiety, właściwie nigdy nie jesteśmy zadowolone ze swoich włosów. Te, które mają falujące lub mocno kręcone włosy, marzą o gładkich, lśniących prostych splotach, a kobiety z prostymi włosami oddałyby wszystko za puszyste loki.

Na „strukturę” włosa składają się dwa czynniki: jego przekrój (włos gruby, cienki lub średni) oraz podstawowy kształt (prosty, falisty lub skręcony). Zazwyczaj uważa się, że grubość włosów zależy od rasy ludzkiej oraz czynników dziedzicznych. Ciemnoskóre kobiety (Murzynki, Azjatki i Indianki) zwykle mają grubsze włosy niż kobiety o jasnej karnacji (na przykład Skandynawki). Ale u ludzi tej samej rasy czy środowiska włosy mogą być różne, tak samo jak różne mogą być pasemka włosów u jednej osoby. Przekrój wszystkich włosów oglądanych pod mikroskopem ma okrągły kształt. Zewnętrzny okrąg składa się z osłonki włosa, a wnętrze koła to elastyczna warstwa korowa. W cienkich włosach średnica warstwy korowej jest mniejsza niż w grubych, przez co warstwa zewnętrzna, osłonka, jest proporcjonalnie grubsza. Ta różnica może tłumaczyć, dlaczego cienkie włosy nie układają się tak dobrze jak grube, osłonka jest bowiem twardsza i odporniejsza w porównaniu z bardziej elastyczną warstwą korową, i nie daje się po prostu kształtować na wałkach.

Naturalny kształt włosa, podobnie jak średnica, również zależy od czynników genetycznych. W zasadzie czarnoskóre kobiety mają kręcone, a nawet mocno skręcone włosy, natomiast Azjatki zazwyczaj zupełnie proste, podczas gdy białe kobiety mogą mieć i takie, i takie, ale u kobiet każdej rasy mogą występować różnice. Dzięki obserwacji mikroskopowej przekroju poprzecznego włosa badacze odkryli, że obwód włosów kręconych jest zbliżony kształtem do elipsy, natomiast włosów prostych jest okrągły. Co ciekawe, włosy proste rozczesuje się łatwiej, gdy są suche, natomiast kręcone – gdy są mokre (woda lekko zmiękcza ciasny skręt loków).

Kształt włosa można zmienić na jakiś czas, zmiękczając włosy wodą i/lub płynem do układania włosów i nawijając je na wałki. Można to także zrobić za pomocą ciepła – nawijając włosy na lokówki lub tak zwane ter- moloki (gorące wałki). Kiedy włosy już są ułożone, ich kształt można utrwalić lakierem do włosów, który wiąże ze sobą poszczególne pasma. Jeśli jednak takie włosy wejdą w kontakt z wodą – na przykład podczas kąpieli lub w bardzo wilgotnym środowisku – nowy kształt włosów natychmiast znika.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>