05
Lis.
0

ZMIANA KOLORU WŁOSÓW CZ. II

Metaliczne środki koloryzujęce. Ten rodzaj środków obejmuje farby metaliczne (zazwyczaj octan ołowiu) pozostawiające na włosach bezbarwne, rozpuszczalne w wodzie sole ołowiu, które w reakcji z powietrzem tworzą tlenek ołowiu i siarczek ołowiu, dające brązowe odcienie. Kolor włosów otrzymany w ten sposób wygląda sztucznie i według opinii niektórych profesjonalistów „płasko”. W dodatku włosy potraktowane barwnikiem metalicznym nie mogą być rozjaśniane ani poddawane trwałej, dopóki kolor nie zostanie chemicznie usunięty lub włosy same nie odrosną.

Półtrwale środki koloryzuje. Półtrwałe środki do farbowania włosów najczęściej zmywają się po około sześciu myciach głowy, nie są więc krótkotrwałe, ale nie są też całkowicie trwałe. (Ostatnio Clairol wyprodukował „długo utrzymujący się półtrwały środek koloryzujący”, który zawiera alkaliczny substytut amoniaku, umożliwiający dłuższe utrzymanie barwnika na włosach niż większości półtrwałych środków.) Barwniki te najczęściej są dostępne w formie szamponów koloryzujących, co oznacza, że barwnik występuje na podłożu detergentów. Barwniki te mają mały ciężar cząsteczkowy i dlatego łatwo przenikają przez osłonkę włosa i przedostają się do warstwy korowej. Większość tych środków zawiera kilka barwników, aby kolor włosów wyglądał bardziej naturalnie. Barwniki te często mają długie i skomplikowane nazwy chemiczne. Przy środkach półtrwałych powinno się wykonać próbę uczuleniową na skórze, na 24 godziny przez zastosowaniem preparatu, ponieważ może on u małego odsetka kobiet wywołać reakcję alergiczną.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>