10
Lis.
0

Zapachy drzewne, czyli wycieczka do lasu

Zapach perfum określanych jako drzewne nawiązuje do woni lasu, ściółki leśnej, drzew czy zbutwiałego drewna. Niekiedy nazywa się je „leśnymi”, jednak w Polsce to określenie kojarzy się głównie z bardzo popularnym wśród producentów chemii gospodarczej zapachem igiełek świerkowo-sosnowych, więc może być przyczyną niewłaściwego zrozumienia charakteru perfum.

Pachnidła z tej rodziny zwykle zawierają wyciąg z drewna cedrowego oraz różnych drzew egzotycznych, np. drzewa oud czy drzewa gwajakowego. Perfumy drzewne w czystej postaci budzą przede wszystkim skojarzenia z wonią… stolarni, świeżo przepiłowanego drewna i trocin. Jest to aromat bardzo spokojny, przyjazny, swojski. Zadziwia skromnością i harmonią. Można zaryzykować twierdzenie, że jest bardzo elegancki. Jego ascetyczność sprawia, że zwykle bywa „obudowany” innymi akordami i nutami, które wzbogacają zapach perfum i czynią je bardziej złożonymi i wieloznacznymi.

Przykładem pachnidła z silnie zaakcentowanymi woniami drzewnymi może być popularny w Polsce Fahrenheit Diora. Najważniejszą nutą tego zapachu jest nieco suchy i „sztywny” aromat drewna. Uzupełniono go pulsującymi, ciepłymi woniami balsamicznymi i niepokojącym, kontrowersyjnym aromatem kwiatu głogu. W rezultacie powstało pachnidło, które połączyło dwie dość daleko pozostające od siebie jakości – elegancję (Fahrenheit dobrze wspótgra z wyrafinowanym stylem sportowym) oraz niezwykłą wyrazistość i oryginalność.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>