07
Lis.
0

WYPADANIE WŁOSÓW U KOBIET CZ. II

Jeśli wypadanie włosów jest spowodowane jednym z tych czynników, to włosy najczęściej odrosną, gdy zostanie usunięta przyczyna. Istnieją jednak dwa typy łysienia utrzymującego się dłużej, a nawet stale. Jednym z nich, występującym rzadziej, jest łysienie plackowate. Schorzenie to występuje u około 2,5 miliona Amerykanów – mężczyzn, kobiet i dzieci – i prawdopodobnie jest spowodowane czynnikami autoimmunologicznymi. Zazwyczaj objawia się w jednej z trzech form: ubytki włosów na małych, kolistych powierzchniach skóry (alopecia areata), wyłysienie całkowite (alopecia totalis) i całkowita utrata włosów na całym ciele (alopecia universalis). Schorzenie to leczy się różnymi sposobami, między innymi kortykosterydami, terapią PUVA i lekami wspomagającymi system odpornościowy. Niektóre metody są skuteczne w pewnych przypadkach, nie istnieje jednak skuteczna terapia dla wszystkich, ale w łysieniu plackowatym zazwyczaj po kilku tygodniach następuje odrost włosów.

O wiele powszechniejszym rodzajem łysienia jest an- drogenetic alopecia, czyli łysienie typu kobiecego (lub u mężczyzn łysienie typu męskiego). Łysienie typu kobiecego zazwyczaj zaczyna się około trzydziestki (choć może się zacząć nawet w okresie dojrzewania) i zaczyna być zauważalne około czterdziestki, ale szczególnie widoczne jest po menopauzie. Łysienie to występuje u jednej trzeciej kobiet (i jednej trzeciej mężczyzn) i prawdopodobnie jest związane z osobniczym kodem genetycznym oraz zmianami hormonalnymi. (Wbrew obiegowej opinii, że łysienie dziedziczy się po matce, zarówno geny matki, jak i ojca mogą mieć wpływ na wystąpienie łysienia u dziecka.)

Ponieważ łysienie u kobiet przebiega inaczej niż u mężczyzn, nie poświęcano mu dotąd tak wiele uwagi. U kobiet utrata włosów przejawia się ogólnym ich przerzedzeniem, czasami na całej głowie, czasami tylko na czubku lub na przodzie czy skroniach, i zwykle bardzo długo daje się to sprytnie zamaskować odpowiednią fryzurą, farbowaniem i trwałą. U mężczyzn zaś łysienie polega na „cofaniu się” linii włosów i/lub utracie włosów na czubku głowy.

Przyczyna łysienia jest nieznana. Być może jest ono skutkiem tego, że coraz więcej mieszków włosowych przestaje produkować włosy i zaczyna się obkurczać. Niektórzy naukowcy uważają, że „męskie” hormony, an- drogeny (obecne u mężczyzn i u kobiet), mają wpływ na zamykanie się mieszków włosowych. Może to tłumaczyć, dlaczego kobiety po przekwitaniu mają większe kłopoty w tym względzie: w tej grupie wiekowej u kobiet obniża się wydzielanie estrogenów, które przeciwdziałają skutkom nadmiaru androgenów. Mówi się o pewnych dowodach (nigdzie nie potwierdzonych), że terapia uzupełniająca niedobory estrogenów poprawia porost włosów na głowie u kobiet po menopauzie, a także zmniejsza występowanie owłosienia na podbródku, klatce piersiowej i w innych, tradycyjnie uważanych za „męskie” okolicach.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>