15
Lis.
0

Włosy po pięćdziesiątce

Kiedy kobieta ma za sobą okres przekwitania, zmiany w jej włosach mogą być znaczne i gwałtowne. Włosy mogą się stać jeszcze cieńsze niż w dzieciństwie i z całą pewnością dotknięte siwizną. Prawie 50 procent kobiet regularnie farbuje włosy po przekroczeniu czterdziestki i pięćdziesiątki. Co ciekawe, ich liczba zmniejsza się trochę po sześćdziesiątce, kiedy wiele kobiet akceptuje, a nawet lubi swe pojaśniałe włosy. Barwnik w skórze prawdopodobnie także lekko pojaśniał do tej pory i nowa, jaśniejsza karnacja lepiej harmonizuje z siwymi włosami.

Jak już wspomniano, wydzielanie estrogenu ma duży wpływ na porost włosów i ich grubość. Po menopauzie gwałtownie spada produkcja estrogenu, a produkowane androgeny – męskie hormony – mogą przejąć dominującą rolę w organizmie. Androgeny mają negatywny wpływ na grubość włosów. Dlatego też wiele kobiet po prze- kwitaniu boryka się z cienkimi włosami. Istnieją opinie, że terapia estrogenowa (uzupełnienie estrogenu) poprawia strukturę włosów u kobiet po menopauzie, jednak żaden naukowy dowód tego nie potwierdza. (Więcej informacji na temat wypadania włosów w rozdziale 9.)

Wzrastający wpływ androgenów u kobiet po przekwi- taniu może spowodować wzrost owłosienia w miejscach, w których przedtem włosy nigdy nie rosły – na przykład na podbródku lub nad górną wargą. Kobiety, które zauważyły u siebie ten objaw, mogą się poddać elektrolizie, będącej najlepszym sposobem usuwania zbędnego owłosienia na twarzy. Z drugiej zaś strony, niektóre kobiety zauważają, że nie muszą już tak często golić nóg, ponieważ włosy na nich wyraźnie się przerzedziły.

Jedną z największych zalet włosów jest to, że niewielka tylko zmiana fryzury lub koloru może spowodować dużą zmianę w naszym wyglądzie. Tylko nieliczne kobiety nie próbowały nigdy w życiu pofarbować włosów, zrobić trwałej lub wyprostować skręconych włosów. Mimo to niewiele z nas wie, na czym polegają te zabiegi. Przeczytacie o tym na następnych stronach.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>