11
Wrz.
0

Wiek dziecięcy a rozwój paznokci

Biorąc pod uwagę wszystkie paskudztwa, które małe dzieci biorą do rąk – od babek z piasku i błota począwszy, a na insektach i wszelkich zwierzętach skończywszy – aż dziw, że u małych dzieci prawie wcale nie występują schorzenia paznokci. Niektórzy lekarze sądzą, iż dzieje się tak dlatego, że szybko rosnące paznokcie u dzieci nie dają szans bakteriom i grzybom na rozwinięcie się w kolonie.

Najpoważniejszym problemem u dzieci, zazwyczaj zaczynającym się u pięcio- i sześciolatków, jest obgryzanie paznokci. Lekarze nie wiedzą dokładnie, jak powszechne jest to zjawisko, uważane generalnie za objaw stresu. Obgryzanie paznokci daje nie tylko nieestetyczne efekty, ale może również prowadzić do zwiększonego ryzyka wystąpienia stanu zapalnego oraz infekcji paznokci i okolicznej skóry. Odzwyczajenie od tego nawyku nie zawsze jest łatwe. Na rynku istnieją produkty w formie lakieru do paznokci, nadające im po pomalowaniu nieprzyjemny, gorzki smak. Co prawda dermatolodzy nie mają żadnych dowodów na to, że środki te rzeczywiście są skuteczne, ale może nie zaszkodzi spróbować.

Rodzicom często zdarza się powstrzymywać małe dziewczynki przed obgryzaniem paznokci inną metodą – zaopatrują dzieci w ładne przybory do manikiuru i uczą prawidłowego piłowania i pielęgnacji paznokci. Lekarze proponują przede wszystkim odnalezienie i wyeliminowanie źródła stresu powodującego obgryzanie. Na pocieszenie zostaje fakt, że obgryzane paznokcie rosną szybciej, choć nie wiadomo dlaczego. Być może proces gojenia następujący po każdym urazie paznokci w sposób naturalny przyspiesza ich wzrost. W każdym razie większość ludzi przestaje obgryzać paznokcie w wieku dojrzałym.

Skaleczenia paznokci u dzieci zdarzają się dość często. Zazwyczaj objawiają się białymi plamkami na płytce albo czarnym lub granatowym zabarwieniem pod płytką. Ciemne zabarwienie wskazuje na wylew krwi pod paznokciem i takie zmiany powinien obejrzeć lekarz, zwłaszcza gdy towarzyszy im bolesność.

Dzieci ssące kciuk czasami nabawiają się drożdżycy, infekcji znanej pod medyczną nazwą candida paronychia. (‚Candida to nazwa drożdżaków, a paronychia jest medyczną nazwą zapalenia wałów paznokciowych.) Nieustanne moczenie kciuka i paznokcia stwarza znakomite warunki rozwoju dla drożdżaków. Schorzenie to leczy się miejscowo stosowanymi lekami przeciwgrzybiczymi, ale większość lekarzy zaleca również odzwyczajenie dziecka od nawyku ssania palca.

Czasami, choć bardzo rzadko, u niektórych dzieci powstają znamiona pod paznokciami, najczęściej w formie ciemnego paska w płytce. Jeśli znamię jest bardzo ciemne lub czarne, lekarz może pobrać biopsję w celu wykluczenia czerniaka. U dzieci cierpiących na łuszczycę powierzchnia paznokci może być popękana lub dziobata, a płytka może się oddzielać od łożyska. Objawy te wymagają konsultaq’i lekarskiej.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>