16
Gru.
0

Usuwanie włosów – wskazówki ogólne

Sporo kobiet tyle samo czasu poświęca pielęgnacji włosom na głowie, ile usuwaniu ich z innych części ciała. U większości kobiet nadmierne owłosienie ciała (określane przez medycynę jako hirsutyzm) nie jest wynikiem choroby: przyczyną są albo czynniki dziedziczne, albo zmiany hormonalne w organizmie, zachodzące podczas dojrzewania, ciąży oraz przekwitania, albo też działanie uboczne pewnych leków. Ale u około 10 procent kobiet hirsutyzm sygnalizuje zaburzenia jajników lub gruczołów nadnerczy, zwłaszcza gdy towarzyszy mu utrata włosów na głowie, nieregularne miesiączkowanie i trądzik. Zespół tych objawów winien skłonić do wizyty u lekarza i wykonania analizy krwi w celu sprawdzenia poziomu hormonów. W przypadku wykrycia zaburzeń hormonalnych, lekarz obiera właściwą terapię, która zwykle okazuje się skuteczna.

Jeśli jednak na twoim ciele wystąpiło nadmierne owłosienie, musisz się liczyć z tym, że utrzyma się długo, jeśli nie na zawsze. Nie znaczy to, że nie będziesz się mogła pokazać na plaży – chodzi tylko o to, byś wybrała odpowiedni sposób jego usuwania.

Nigdy nie usuwaj włosów rankiem tego dnia, kiedy chcesz pójść na plażę lub basen. Po każdym usuwaniu włosów, niezależnie od sposobu, skóra jest podrażniona i dlatego bardziej podatna na działanie słońca, preparatów z filtrami, słonej i chlorowanej wody. Pamiętaj o dokonaniu depilacji dzień wcześniej.

Jeśli po usunięciu włosów skóra swędzi, piecze lub jest zaczerwieniona, przerwij zabiegi, dopóki skóra się nie zregeneruje (może to potrwać kilka dni). Jeśli podrażnienie utrzymuje się dłużej lub pojawia się po każdym usuwaniu włosów z tej okolicy, skontaktuj się z dermatologiem.

Szczególnie starannie usuwaj włoski pod pachami, gdzie oprócz ekrynowych (bezzapachowych) gruczołów potowych, znajdujących się także na całym ciele, są apokrynowe gruczoły potowe, w których rozmnażające się bez przeszkód bakterie produkują intensywny zapach. Włosy pod pachami są doskonałym schronieniem dla tych bakterii: po usunięciu włosów spod pach nie tylko wyglądasz atrakcyjniej, ale także zmniejszasz ryzyko występowania nieprzyjemnego zapachu.

Nie stosuj żadnej z podanych poniżej technik depi- lacyjnych wobec włosków, które rosną na znamionach barwnikowych, w nozdrzach, uszach i okolicach płciowych. Włoski w tych okolicach najbezpieczniej usuwa się małymi nożyczkami do manikiuru.

Jeśli na skutek któregoś ze sposobów depilacji zdarzy się, że włosy wrosną w skórę, wywołując stan zapalny, spróbuj je usunąć wysterylizowaną ostrą pincetką. Jeśli to ci się nie uda za drugim czy trzecim razem, odczekaj dzień lub dwa i spróbuj jeszcze raz. Jeżeli i tvm razem zabieg się nie powiedzie, udaj się do dermatologa. Zbyt brutalne podejście do wrastających włosów spowoduje infekcję i stan zapalny, a to może doprowadzić do powstania blizn. Dermatolog jest zręczniejszy i bardziej doświadczony, usunie więc włoski bez problemu.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>