09
Lis.
0

Szampony do różnych rodzajów włosów

Z czego naprawdę wynikają różnice między szamponami do odmiennych rodzajów włosów? Cóż, jak zwykle problem polega na właściwym doborze składników.

Szampony do włosów farbowanych !/lub po trwałej lub prostowanych chemicznie. Wszystkie te zabiegi generalnie polegają na użyciu roztworów alkalicznych, wywołujących trwałe zmiany we włosach i w wyniku tych zmian powodujących otwarcie osłonki włosa, który staje się porowaty, łamliwy i suchy. Tak więc szampony do takich włosów winny mieć niski stopień zasadowości (i niski wskaźnik pH, poniżej 7), aby włosy były elastyczne i jędrne. W szamponach tych może być także sporo substancji odżywczych, ale nie na tyle, by osiadały na włosach i zwiększały ich ciężar (zwłaszcza włosów po trwałej).

Szampony nadające włosom puszystość i pozorną gęstość. Często skomponowane w ten sposób, aby z łatwością usuwały z włosów resztki środków do układania i utrzymywania fryzury, które ciążąc na włosach obciągają je i sprawiają, że włosy są „przylizane” i matowe. Szampony te mogą mieć wyższą zawartość środków powierzchniowo czynnych oraz znacznie mniej olejków i składników nawilżających. Mogą również zawierać proteiny i polimery przeznaczone do powlekania włosów w celu ich optycznego „pogrubienia”.

Szampony nawilżające. Przeznaczone do suchych, łamliwych włosów, mogą zawierać wysoki poziom preparatów silnie wiążących wodę, takich jak sacharydy, aminokwasy czy gliceryna. Mają także niższą zawartość środków powierzchniowych, aby zapobiegać nadmiernemu zmywaniu naturalnego łoju z włosów.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>