08
Lis.
0

SCHORZENIA SKÓRY GŁOWY

Bardzo często nasze kłopoty z włosami dotyczą właściwie jedynie skóry głowy. Trzy najczęstsze schorzenia to łupież, łojotojowe zapalenie skóry i łuszczyca. Poniżej parę słów na temat tych schorzeń i sposobów radzenia sobie z nimi.

Łupież, najczęściej ze wszystkich występujące schorzenie skóry głowy, objawia się obfitym złuszczaniem białych lub szarych obumarłych komórek skóry, pozle- pianych łojem wydzielanym przez skórę głowy. Schorzenie to, znane pod medyczną nazwą seborrhea, występuje u około 50 procent kobiet. Zazwyczaj jest kojarzone z suchą skórą głowy, chociaż może je wywołać wiele czynników, w tym skłonności dziedziczne, stres, choroba ogólna, zmiany pór roku (częściej występuje w zimie) i stosowanie tłustych preparatów do włosów, niezbyt dokładnie spłukiwanych.

Łojotokowe zapalenie skóry najczęściej występuje u osób o tłustych włosach i skórze. Objawia się złuszczaniem czerwonawych lub żółtych łuskowatych, tłustych strupków na skórze głowy oraz czasami na twarzy, powiekach, brwiach i za uszami. Uważa się, że schorzenie to może być po części wywołane nadmierną produkcją mikroorganizmów pochodzenia drożdżakowego, żywiących się łojem skóry głowy. Łojotokowe zapalenie skóry często wywołuje swędzenie i stan zapalny skóry. W wielu wypadkach prowadzi do powstawania ranek i blizn, a nawet do utraty włosów. (Więcej informacji na temat innych schorzeń skóry w rozdziale 4.)

Łuszczyca jest prawdopodobnie wywołana nadmiernym rozmnażaniem się komórek skóry na głowie (i na innych częściach ciała – zobacz rozdział 4). Ten nadmiar komórek prowadzi do powstawania na skórze dużych, czerwonych, łuskowatych plam, które mogą swędzić lub piec, puchnąć i boleć. Choroba bywa nieuleczalna i uważa się ją za dziedziczną.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>