18
Wrz.
0

Rodzaje trwałej ondulacji

Dawniej do trwałej używano ostrych substancji chemicznych, które niszczyły włosy, a nawet powodowały ich wypadanie. Obecnie szkodliwe składniki w płynach do trwałej zostały bardzo zredukowane, a poza tym wynaleziono nowe rodzaje trwałej, między którymi można wybierać. Oto kilka definicji najczęściej używanych preparatów do trwałej ondulacji.

Trwała alkaliczna jest najczęściej stosowana w salonach fryzjerskich. Najlepiej sprawdza się na zdrowych, naturalnych włosach, ponieważ działa najmocniej i może spowodować największe szkody. Efektem jest najsilniejszy i najdłużej utrzymujący się skręt włosów. Preparaty te mają odczyn pH9 lub większy, i w większości z nich aktywnym składnikiem są sole amonowe kwasu tiogli- kolowego.

Trwała kwaśna jest „kwaśna” tylko w porównaniu z zasadową, ponieważ jej pH jest bardziej neutralne i wynosi 6-7. Aktywnym składnikiem tej trwałej jest zazwyczaj kwas monotioglikolowy, mniej agresywna substancja od używanych w trwałej alkalicznej. Trwała kwaśna jest mniej szkodliwa dla włosów i dlatego często stosuje się ją na włosy farbowane. Skręt jest delikatniejszy i trochę mniej trwały niż w trwałej zasadowej.

Trwała wodorosiarczynowa daje najmniejsze ryzyko uszkodzenia włosów. Wodorosiarczyn sodowy jest głównym składnikiem trwałych przeznaczonych do użytku domowego, aby ryzyko uszkodzenia włosów było jak najmniejsze. Skręt włosa będzie niezbyt mocny i stosunkowo krótkotrwały. Trwałą taką można stosować na włosy farbowane, choć w niektórych przypadkach wodorosiarczyn sodu (sól kwaśna kwasu siarkawego) może lekko rozjaśniać włosy.

Oprócz tych trzech podstawowych rodzajów trwałej ondulacji jest jeszcze cała gama nowo powstałych preparatów o specjalnych właściwościach, jak na przykład preparaty zawierające składniki odżywcze, wnikające w warstwę korową włosa i zmniejszające ryzyko jego uszkodzenia, a także środki, które automatycznie zatrzymują proces rozrywania łańcuchów dwusiarczkowych, co zapobiega uszkodzeniom włosów.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>