23
Gru.
0

Pułapki poprawiania wizerunku

Stosując perfumy do poprawienia wizerunku trzeba zachować ostrożność. Niekiedy bowiem efekt może być odwrotny do zamierzonego. Dzieje się tak najczęściej w przypadku, gdy perfumy mają pomóc ukryć jakąś bardzo silnie uzewnętrzniającą się wadę. Wówczas pomiędzy zapachem a zachowaniem człowieka może wytworzyć się tak duży kontrast, że zaczyna wywoływać niepokój i paradoksalnie jeszcze bardziej zwraca uwagę na niepożądaną cechę.

Dzieje się tak na przykład, kiedy mężczyzna jest bardzo chwiejny i niezdecydowany, ze skłonnością do gadulstwa i nadmierną aktywnością ruchową, używa perfum przywodzących na myśl Clinta Eastwooda, który stoi z kamienną twarzą przed sa- loonem, trzymając między zębami zapałkę, i wypatruje, kogo by tu zastrzelić.

Kilka lat temu niezwykłą popularnością cieszyły się perfumy Anai’s Anai’s firmy Cacharel. Jest to niezwykle radosny, emanujący młodzieńczością zapach, przeznaczony przede wszystkim dla nastolatek. Kupowały go jednak w dużej mierze panie w wieku dość dojrzałym, prowokowane zapewne podświadomą tęsknotą za swoją młodością. I rzeczywiście, osobom pogodnym, którym uśmiech nie schodził z twarzy, Anais Anai’s niezależnie od wieku dodawały młodzieńczego uroku. Kiedy jednak pachnidła używały panie poważne i wyraźnie ze wszystkiego niezadowolone, rzucające w kawiarni niezbyt przyjemne uwagi pod adresem kelnerki, ich dojrzałość wydawała się jeszcze bardziej dojrzała, a życie niezwykle smutne. Z pewnością nie takiego efektu oczekiwały sięgając po tę wodę.

Perfumy sugerują, że ich użytkownik posiada pewne cechy, jednak nie mają mocy, by zmienić jego osobowość. Zbyt duży kontrast pomiędzy nią a pachnidtem powoduje utratę wiarygodności i podobny efekt jak w przypadku źle dobranego stroju, kiedy spostrzegawcze koleżanki mówią o znajomej, że nie jest ubrana, lecz „przebrana”.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>