04
Gru.
0

Pułapki pierwszego wrażenia

Dobór perfum do sytuacji jest ważny przede wszystkim wtedy, gdy ich użytkownik pragnie zrobić dobre wrażenie na nowo poznanych ludziach. Na wykładach dotyczących używania pachnideł duże emocje budzą zawsze zagadnienia związane z doborem zapachów na rozmowę kwalifikacyjną w sprawie pracy. Zwykle pada wówczas pytanie: „Czy jest jakiś cudowny zapach, który sprawia, że jest łatwiej otrzymać upragnioną posadę?”.

Kiedy wykładowca odpowiada, że taki zapach nie istnieje, można wyczuć spore rozczarowanie. To, że nie sposób wskazać pachnidla jednoznacznie pomagającego zrobić dobre wrażenie na przyszłym pracodawcy, nie znaczy, że dobór perfum na rozmowę kwalifikacyjną nie jest ważny. Nieodpowiedni zapach może bardzo utrudnić starania kandydata, ujawniając niepożądane cechy, a po przyjęciu do pracy sprawić sporo kłopotów związanych z fałszywym wyobrażeniem pracodawcy o nowym pracowniku.

Może się tak zdarzyć, jeśli np. dziewczyna starająca się o stanowisko sekretarki spryska się wyzywającym, erotycznym pachnidłem. Mężczyzna przeprowadzający rozmowę podświadomie oceni ją nie tylko jako ewentualnego pracownika, lecz także kobietę, która wysyła sygnał, że oczekuje zainteresowania ze strony płci przeciwnej. W efekcie po otrzymaniu posady miłośniczka seksownych pachnidet może mieć różnego rodzaju nieprzyjemności – od plotek powtarzanych przez kolegów do nie zawsze finezyjnych zalotów ze strony szefa. Natomiast jeśli rozmówczynią będzie kobieta, może odebrać taki zapach jako zachętę do rywalizacji, informację o rozrywkowym charakterze kandydatki oraz jej skłonnościach do łatwej kariery. Inaczej ten sam zapach będzie postrzegany w przypadku starania się o samodzielne stanowisko, np. specjalisty ds. kontaktów z kluczowymi klientami. Wówczas może zostać doceniona odwaga i przebojowość, a także umiejętność wykorzystywania posiadanych atutów.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>