19
Lis.
0

Perfumy orientalne, czyli egzotyczna podróż

Perfumy orientalne uważane są za najbardziej erotyczne i zmysłowe. Otulają ciepłem balsamów, drażnią dużą ilością piżma, rozpalają zapachem pikantnych przypraw korzennych, upajają mistyczną wonią kadzidła oraz słodkimi zapachami wanilii i rodzynek.

Duża część składników takich kompozycji zapachowych rzeczywiście przynależy do świata Orientu. Do dziś wiele z nich można poczuć i kupić na wschodnich bazarach. Tradycyjnie z kulturą Wschodu łączone jest piżmo, które uzyskiwano z gruczołów piżmowca żyjącego w Azji Środkowej. Niegdyś pachniały nim domy wznoszone w krajach arabskich. Dodawano go bowiem do tynku – zapewne po to, by zapach budynku przypominał woń skórzanego namiotu. Z Azji pochodzi również paczula, którą dawniej okładano importowane z Indii kaszmirowe szale, by w czasie morskiej podróży nie nadgryzły ich robaki. Jej zapach najpierw trafił na salony epoki wiktoriańskiej, potem podbił serca zapatrzonych w mistyczną kulturę Wschodu hippisów, a obecnie urzekł klientów ekskluzywnych perfumerii za sprawą choćby takich perfum, jak Angel czy Rush.

Z Azji i Afryki pochodzą rozmaite żywice, kadzidła i przyprawy korzenne, ale przede wszystkim drzewo sandałowe, bez którego współczesne perfumy z pewnością pachniałyby inaczej. Perfumy orientalne są jednak dzisiaj kojarzone głównie z wanilią, która pochodzi… z Meksyku, gdzie w czasach Azteków uchodziła za niezwykle skuteczny afrodyzjak. Co ciekawe, najsłynniejsze chyba perfumy orientalne powstały dzięki… sztucznej substancji o zapachu wanilii. W pierwszej połowie lat dwudziestych XX wieku asystent Jacquesa Guerlaina przyniósł jej próbkę do laboratorium, a wielki kreator perfum bez wielkiego namysłu wlał ją do naczynia z perfumami Jicky. I tak narodził się Shalimar, najczęściej naśladowane i inspirujące innych twórców pachnidło świata. Bez niego zapewne nie byłoby takich zapachów, jak Trésor Lancome, Exclamation Coty, Must Cartiera i wielu innych.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>