03
Lis.
0

Perfumy orientalne, czyli egzotyczna podróż – dalszy opis

Kiedy Shalimar został po raz pierwszy zaprezentowany w roku 1925, nie znalazł uznania w oczach klientów perfumerii. Dopiero gdy jedna z pań Guerlain.zabrała spory zapas pachnidła, udając się w podróż do Ameryki luksusowym transatlantykiem, sytuacja radykalnie się zmieniła. Płynący z nią przedstawiciele amerykańskich elit po kilkunastu dniach obcowania z tym zapachem zapalali do niego wielką miłością, która szybko przełożyła się na sukces finansowy perfum i okazała się niezwykle trwała.

Shalimar, obok takich zapachów, jak Celine Oriental Summer, Mystery Naomi Campbell czy Time to Play Bruno Bananiego, należy do grupy zapachów oriental- no-slodkich, które przyciągają ciepłem i słodyczą akordu nazywanego ambrowym, pachnącego piżmem, wanilią, owocami i niekiedy cynamonem, jak np. Must Cartiera. Pachnidla te są zwykle przyjazne, radosne i hedonistyczne, choć mają w sobie również nieco prowokacyjnej zmysłowości.

Nieco inny charakter ma grupa zapachów blisko spokrewniona z pachnidlem Opium Yves Saint Laurenta. Należące do niej perfumy są raczej balsamiczne niż słodkie, wyzywające i nawet trochę niepokojące. Wydają się bardziej drapieżne i zaborcze od zapachów orientalno-słodkich. Z tej grupy stały się bardzo popularne w latach osiemdziesiątych właśnie dzięki Opium. Yves Saint Laurent wprowadził do sprzedaży swoje pachnidło w toku 1977 i od razu wybuchł skandal, gdyż koncern Estée Lauder dopatrzył się w nim uderzających podobieństw do zapachu Youth Dew z roku 1953. Amerykańska firma podjęła z fracuskim kreatorem swoistą rywalizację, wprowadzając w następnym roku orientalny zapach Cinnabar, i rozpoczęła ostrą kampanię reklamową. Zamieszanie, jakie wówczas wybuchło, wywołało modę na perfumy orientalne, która utrzymywała się przez całą następną dekadę. Opium szybko stało się zapachem klasycznym i inspiracją dla twórców pachnideł. Ich flakonik miał np. w szufladzie biurka dyrektor artystyczny domu mody Gucci, kiedy powstawał niezwykle wyrazisty, wyrażający bardzo silne emocje zapach Rush. Co ciekawe, nie tylko zapach tych ulubionych perfum matki Toma Forda miał wpływ na kreację pachnidła włoskiego koncernu, lecz także ich nazwa. „Big rush” w slangu używanym w zakazanych dzielnicach amerykańskich wielkich miast znaczy: „kokaina”, a „rush” to euforyczny stan po zastosowaniu tego narkotyku.

Zapachy z nutami przypraw korzennych – gatki muszkatołowej, pieprzu i innych

Na rynku coraz częściej pojawiają się nowatorskie zapachy o bardzo silnie zaakcentowanej nucie balsamiczno-żywicznej. Kompozycje niezwykle wyraziste, indywidualistyczne i oryginalne. Należy do nich choćby Omnia firmy Bulgari, Black Cashmere Donny Karan czy Gucci pour Homme. Perfumy dla kobiet z tej grupy przeznaczone są przede wszystkim dla pań, które nie chcą akcentować swojej kobiecości, np. i pracujących na stanowiskach kierowniczych czy w zespołach zdominowanych przez mężczyzn, gdzie tradycyjne perfumy mogą być odczytywane jako oznaka słabości lub niekompetencji.

Inną grupą pachnideł orientalnych są perfumy z silnie zaakcentowanymi nutami przypraw korzennych – gatki muszkatołowej, pieprzu i innych. Zapachy te są niezwykle ciepłe, pulsujące i pikantne. Przede wszystkim można do nich zaliczyć wody dla mężczyzn, jak Escada pour Homme, Obsession for men Calvina Kleina czy Lacoste pour Homme. Są to zwykle zapachy bardzo zmysłowe i otulające, a zarazem wyraziście podkreślające siłę I pewność siebie.

W ostatnim czasie pojawiły się w perfumeriach bardzo złożone zapachy orientalne, często zawierające przeciwstawne nuty. Xeryus Rouge firmy Givenchy oprócz tradycyjnego akordu orientalnego i łagodzących jego wymowę nut drzewnych zawiera wonie określane jako świeże. Do grupy orientalno-świeżych można zaliczyć również Lumiere i Absolu firmy Rochas, Exult Naomi Campbell, Burberry Touch Woman czy Intuition Estée Lauder. Podczas gdy wszystkie klasyczne zapachy orientalne przeznaczone są do używania przede wszystkim wieczorem i najlepiej pachną zimą, to perfumy z dodatkiem nut świeżych są bardziej uniwersalne. Przeznaczane są przede wszystkim dla aktywnych kobiet o silnej osobowości, które pragną pachnieć wyraziście, lecz niejednoznacznie.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>