20
Lis.
0

NOWE, SZTUCZNE PAZNOKCIE

Określenie „sztuczne paznokcie” odnosi się najczęściej do plastikowych paznokci w różnych rozmiarach, które naklejamy na własne, kiedy mamy jakieś wielkie przyjęcie lub inną uroczystą okazję. Paznokcie te zwykle nie trzymają się dłużej niż dzień lub dwa i w zasadzie uważa się je za nieszkodliwe. Obecnie sztuczne paznokcie, uzupełniacze do paznokci, przedłużacze i tipsy są produkowane z przeróżnych materiałów, począwszy od papieru, jedwabiu i płótna, a na włóknie szklanym skończywszy, i wyglądają o wiele naturalniej niż sztuczne paznokcie sprzed lat. Co więcej – niektóre z nich mogą się utrzymywać na dłoniach nawet przez kilka tygodni, czyli dostatecznie długo, aby zagrozić zdrowiu naszych własnych paznokci. Jeśli pomiędzy naturalnym paznokciem a tipsem zostanie uwięziona odrobina wody, powstanie idealne środowisko dla rozwoju mikroorganizmów, co prowadzi do infekcji drożdżakowej, grzybiczej lub bakteryjnej. Czasami takie infekcje ustępują samoistnie po usunięciu sztucznego paznokcia, ale w innych przypadkach może dojść do trwałego uszkodzenia paznokcia. Niektóre kobiety reagują również uczuleniem na kleje do sztucznych paznokci. Najlepsza rada to unikanie sztucznych paznokci. Ale jeśli już musisz je mieć, zastosuj się do poniższych wskazówek, żeby zmniejszyć ryzyko.

– Ostrożnie wybieraj rodzaj paznokci. Generalna zasada jest taka, że im mniej trwałe takie paznokcie, tym bezpieczniejsze. Gotowe do użytku, powleczone klejem paznokcie, które trzeba tylko przycisnąć do własnych, są najbezpieczniejsze, ale należy je zdjąć dzień lub dwa po nałożeniu. (Kobiety uczulone na kleje akrylowe powinny ich unikać.) Gotowe paznokcie, wymagające użycia kleju, są już trochę mniej bezpieczne, ale na pewno nie wolno ci ich używać, jeśli kiedyś byłaś uczulona na klej. Tipsy są najmniej bezpieczne, ale wśród nich najbezpieczniejsze są papierowe: wykonane z akrylu mogą spowodować reakcję alergiczną. Jedwabne i materiałowe przedłużacze są bardziej zwarte, tak więc mogą zatrzymywać wodę.

– Spytaj manikiurzystkę o możliwość zastosowania preparatu przeciwgrzybiczego na naturalne paznokcie przed nałożeniem sztucznych. Czasami powstrzymuje to rozwój infekcji.

– Nigdy nie nakładaj sztucznych paznokci na własne, jeśli są one dotknięte grzybicą, zakażeniem drożdża- kowym lub bakteryjnym.

– Przy pierwszym podejrzanym objawie – zaczerwienieniu, swędzeniu czy pieczeniu – natychmiast usuń sztuczne paznokcie.

– Zgodnie z opinią dermatologów, tipsy powinny być zmieniane co trzy tygodnie, w przeciwnym bowiem razie do obluzowanego połączenia między naturalnym paznokciem a tipsem może się przedostać wilgoć, co grozi infekcją.

– Bardzo uważaj, żeby się przypadkowo nie zadrapać sztucznym paznokciem. Czasopisma medyczne podają informacje o przypadkach wywiązania się owrzo- dzeń rogówki po zadrapaniu oka sztucznym paznokciem u kobiet, które zapomniały, że nie mają naturalnych paznokci.

– Powinnaś zdawać sobie sprawę, że raz przylepiony sztuczny paznokieć może być trudny do usunięcia. Istnieją doniesienia o kobietach, które zerwały sobie naturalne paznokcie, zahaczając o coś naklejonym tipsem. Jeśli pracujesz fizycznie, używając do tego dłoni, to sztuczne paznokcie mogą się okazać niebezpieczne i nie są dla ciebie wskazane.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>