15
Lis.
0

Nowa świeżość w materii perfum

W roku 1988 firma Davidoff wprowadziła do sprzedaży pachnidlo Cool Water wykreowane przez Pierre’a Boudrona. Najważniejsze rodziny zapachowe wyrobów tytoniowych firmy, kojarzonej raczej z niezdrowym trybem życia, wykazali spore poczucie humoru, lansując zapach, który szybko stal się najpopularniejszym pachnidlem wśród bywalców fitness klubów.

Nowatorstwo Cool Water polegało przede wszystkim na zastąpieniu ostrych nut cytrusowych łagodnymi i elastycznymi, lecz równie odświeżającymi aromatami tzw. wodnych owoców. Perfumy stały się przez to bardziej naturalne, dynamiczne i nowocześniejsze. Straciły za to całkowicie nieco drażniącą staromodność tradycyjnej wody kolońskiej.

Nuty świeże szybko trafiły do innych pachnidel, które zakwalifikowano do nowej rodziny zapachowej zwanej ozonową, wodną lub nową świeżością. Najczęściej wymieniane składniki takich perfum to melon, arbuz, miąższ kaktusa, ogórek, powietrze po burzy z piorunami (ozon), wiatr znad morza, mroźne powietrze w górach. Można je znaleźć w takich perfumach, jak Cool Water Woman, 212 On Ice Caroliny Herrery, czy Individual Blue Avonu i przede wszystkim w modnych młodzieżowych zapachach, jak Mexx Pure Life czy Marc O’Polo Pure Morning.

W czasach, kiedy perfumy pachniały głównie kwiatami, a ich flakony miały kształt… flakonów perfum, czyli przypominały Safari Ralpha Laurena, dobór odpowiedniego zapachu nie stanowił większego problemu. Dostępne wówczas na rynku kompozycje zapachowe niewiele różniły się od siebie charakterem. Zupełnie inna sytuacja jest dzisiaj, gdy perfumy pachną liśćmi pomidora, watą na patyku czy nawet dymem z żarzącego się polana. Są wyzywające lub ascetycznie skromne, wieloznaczne i pełne tajemnic lub oczywiste i ekshibicjonistyczne, bądź łączą w sobie sprzeczne na pozór cechy. Do tego ich flakony kuszą skojarzeniami ze wszystkim tylko nie z wodami pachnącymi – ze statkiem kosmicznym, kołem zębatym, zapalniczką czy nawet kałamarzem. Wybór zapachu przestaje być prosty i wymaga dużej rozwagi.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>