06
Lis.
0

Mit wielkich krawców – kontynuacja

W dalszym ciągu obecne na rynku perfum są domy mody z wielkimi tradycjami, jak Lanvin, Patou, Nina Ricci czy Rochas, choć żadna z firmowanych przez nie w ostatnich latach kompozycji nie zyskała takiej sławy jak ich dawne przeboje – Arpege (Lanvin), Joy (Patou), LAIr du Temps (Nina Ricci) czy Femme (Rochas). Największą aktywność wykazuje Rochas, którego zapachy, jak Alchimie (1998), Rochas Man (1999), Aquaman (2001) i Absolu, (2003) zyskały sporą popularność.

Bogatą tradycję w sprzedaży perfum ma także kontrolowany obecnie przez firmę Gucci dom mody Yves Saint Lauren. Przeszedł on do historii perfumiarstwa choćby dzięki zapachowi Opium z roku 1977, który zapoczątkował modę na zapachy orientalne, i prawdziwie ponadczasowym, pachnącym różami perfumom Paris z roku 1983. Swoje pachnidła mają także inni projektanci Haute Couture – Christian Lacroix rozpoczął swoją przygodę od zapachu C’est la vie! w roku 1990, Paco Rabbane wy- lansował m.in. takie przeboje rynkowe, jak XS pour Homme czy niesamowity Ultraviolet, Jean-Paul Gaultier zaś zapisze się w historii jako kreator mody, który wypromował takie zapachy jak „Le Małe” czy Fragile.

Czynnie działają na rynku perfum także domy mody nie związane z Francuską Izbą Wielkiego Krawiectwa. Armani od lat dostarcza na rynek zyskujące popularność pachnidta. Wielu wielbicieli mają zapachy Calvina Kleina – Eternity, Obssesion czy Contradiction oraz Ralpha Laurena ze słynnym Polo na czele. Od lat firmują pach- nidla Kenzo, Issey Miyake, Laura Biagiotti i Jil Sander. Thierry Mugler stworzył zapachem Angel z roku 1992 nowy trend w perfumiarstwie – perfumy smakowe. Coraz śmielej na rynku pachnideł poczynają sobie tacy projektanci jak królowa dzianiny Sonia Rykiel i Lolita Lempicka. Debiutanckie perfumy Michaela Korsa i Marca Jakobsa święciły triumfy w USA, swoje perfumy wprowadził na rynek również Alexander McQueen… W świecie perfum starają się zaistnieć nawet rosyjscy kreatorzy mody, jak Zajcew czy Judaszkin.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>