22
Lis.
0

Leczenie łysienia

Rogaina. Jeszcze do niedawna nie istniało skuteczne leczenie łysienia kobiet. Ale gdy w sierpniu 1991 roku FDA zatwierdziło lek o nazwie minoksydyl (w roztworze do użytku zewnętrznego pod nazwą rogaina), kobiety uzyskały efektywny, choć jeszcze nie idealny lek na an- drogenetic alopecia. Rogaina to czysty, nie zawierający tłuszczu płyn, który aplikuje się na skórę głowy dwa razy dziennie. Około 60 procent kobiet ze średnim lub umiarkowanym wypadaniem włosów doznało minimalnej lub umiarkowanej poprawy i odrostu włosów po sześciu- ośmiu miesiącach stosowania tego leku. Właściwie nie bardzo wiadomo, w jaki sposób działa rogaina. Niektórzy naukowcy zauważyli, że po zastosowaniu leku na skórę głowy powiększają się mieszki włosowe. Inni uważają, że lek może zwiększać dopływ krwi do skóry głowy przez rozszerzone naczynia krwionośne. (Minoksydyl został pierwotnie zatwierdzony w 1979 roku jako lek obniżający ciśnienie.)

Stosowanie rogainy trzeba kontynuować do końca życia: po przerwaniu kuracji można oczekiwać, że większość – jeśli nie wszystkie – nowo wyrosłe włosy wypadną w ciągu niecałego miesiąca. Lek może także dawać pewne skutki uboczne, na przykład podrażnienie, swędzenie i zaczerwienienie skóry głowy oraz, być może, pewne skutki w wyniku długotrwałego stosowania, które nie są jeszcze znane. Poza tym lek jest drogi.

Aldakton. Innym lekiem, badanym i stosowanym obecnie w leczeniu łysienia kobiet, jest preparat diuretyczny o nazwie spironolakton (znany pod nazwą handlową aldakton). W jednym z ostatnio przeprowadzanych testów, kobietom leczonym spironolaktonem przez rok przestały wypadać włosy: kiedy dawka leku została podwojona, wzmagała się gęstość włosów. By określić sposób, w jaki działa spironolakton, i by go uczynić w pełni bezpiecznym, trzeba kontynuować badania. Wiadomo bowiem, że lek ten daje skutki uboczne – obfite i nieregularne miesiączki.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>