15
Lis.
0

Krwawienia z naczyń w podłożu i grzybica paznokci

Czerwone smużki biegnące wzdłuż paznokci mogą być wynikiem krwawienia z naczyń krwionośnych spowodowanych urazem paznokci albo mogą oznaczać coś o wiele poważniejszego. Jeśli pojawiają się na czubku paznokci i występują na jednym z nich lub na dwóch, wtedy najprawdopodobniej są objawem urazu. Krwawe nitki pod wszystkimi paznokciami naraz, pojawiające się nagle i w okolicy półksiężyca, mogą być objawem choroby wewnętrznej, takiej jak vasculitis (zapalenie naczyń krwionośnych) lub endocarditis (zapalenie wsier- dzia). Jeśli zauważysz takie objawy, skontaktuj się z lekarzem.

Paznokcie u nóg i rąk, które zrobiły się grubsze, po- brużdżone, żółte i matowe, zostały prawdopodobnie zainfekowane bakteriami lub grzybami. Infekcje te najczęściej pojawiają się po skaleczeniu skóry wokół paznokcia, przez które bakterie docierają do paznokcia, albo u osób, których stopy i dłonie są stale wilgotne lub mokre, co stwarza znakomite środowisko do rozwoju tych mikroorganizmów. Infekcje grzybicze występują najczęściej u starszych osób, ale mogą się pojawić w każdym wieku. W przypadku stwierdzenia grzybicy lekarz może zalecić krem przeciwgrzybiczy i/lub doustną kurację antybiotykową: większość infekcji ustępuje po takim leczeniu. W zapobieganiu infekcjom pomocne jest używanie skarpetek pochłaniających wilgoć oraz unikanie noszenia za ciasnych butów.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>