14
Gru.
0

Kolbowate i łyżeczkowate paznokcie

Jest to defekt polegający na zmianie normalnego położenia paznokcia na łożysku. Jeśli spojrzysz na paznokcie z boku, zobaczysz, że płytka paznokciowa leży płasko i lekko opada w dół w stronę naskórka. Przy kolbowa- ceniu paznokci płytka wznosi się ku górze pod naskórkiem. Dodatkowo, tak zniekształcone paznokcie przy nacisku płytki dają wrażenie gąbczastości lub sprężynowania łożyska paznokciowego.

Co oznaczają takie zniekształcenia? Może je spowodować choroba serca lub płuc, natomiast bardzo bolesne zniekształcenie, które wystąpiło nagle, w rzadkich przypadkach może wskazywać na raka, a zwłaszcza raka płuc, dlatego takie zniekształcenie paznokci zawsze powinno być skonsultowane z lekarzem.

Zaklęśnięcie płytki w postaci łyżeczkowatego wgłębienia na środku paznokci może być objawem anemii lub zaburzenia równowagi w wydzielaniu hormonów tarczycy. Schorzenie to wymaga wizyty u lekarza, zwłaszcza jeśli pojawia się na kilku paznokciach jednocześnie.

Zadry nie są właściwie cząstkami paznokci, ale drobnymi kawałkami stwardniałej skóry w wale paznokciowym, które uprzednio wycięte lub wyrwane mogą na nowo wystawać. Często zahaczają o rajstopy czy pończochy, mogą być też bolesne. Wyglądają nieestetycznie, więc wiele kobiet chciałoby się ich pozbyć. Jak należy to zrobić? Na pewno nie przez odpychanie skórki lub jej wygryzanie! Takie metody tylko zwiększą ryzyko zanokcicy. Trzeba wyciąć zadrę nożyczkami do maniukiuru albo cążkami, a jeśli skóra wokół jest bolesna i zaczerwieniona, zastosować maść przeciwbakteryjną. Na przyszłość staraj się unikać powstawania zadr, stosując się do poniższych zaleceń:

– Robiąc manikiur uważaj, by nie wycinać skórek za głęboko.

– Staraj się nawilżać dłonie, gdy tylko to możliwe: zadry najczęściej powstają na wysuszonej skórze.

– Nie posługuj się paznokciami w charakterze narzędzi: przyzwyczaj się do używania nożyka do otwierania listów i innych przyrządów, aby uniknąć skaleczenia okolic paznokci papierem lub czymś innym.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>