01
Gru.
0

JAK PRAWIDŁOWO WYKONAĆ MANIKIUR?

– 1. Watką nasączoną zmywaczem do paznokci pocieraj szybkimi ruchami paznokieć, dopóki stary lakier nie zostanie usunięty. (Jeśli masz bardzo miękkie paznokcie, nie zmywaj lakieru, dopóki nie skończysz piłowania paznokci. Dodatkowa warstwa na paznokciu usztywnia go nieznacznie, zmniejszając możliwość złamania podczas piłowania.) Zmywacze do paznokci w formie pojemniczka z gąbką, do którego wkładasz palec i obracasz nim w środku są wygodne w użyciu, ale wtedy większy obszar skóry niepotrzebnie wchodzi w kontakt z ostrymi chemikaliami. Jeśli to możliwe, lepiej z nich zrezygnuj.

– 2. Zanurz czubki palców w mydlanej wodzie i dokładnie umyj paznokcie i skórki (ale ich nie trzyj).

– 3. Opiłuj paznokcie gładszą stroną papierowego pilni- czka, który ustaw do paznokcia pod kątem 45 stopni. Piłuj tylko w jedną stronę – w górę lub w dół, ale nigdy tam i z powrotem. Staraj się zachować naturalny kształt paznokcia: nie powinien być za wąski po bokach ani zbyt prosty na czubku, ponieważ zwiększa to możliwość złamania płytki. Wiele manikiurzystek uważa, że najbardziej praktyczna i najestetyczniejsza jest długość paznokcia nie większa niż 6-7 mm ponad czubek palca.

– 4. Zanurz palce w ciepłej mydlanej wodzie na mniej więcej minutę. Wytrzyj ręce i posmaruj skórki specjalnym preparatem do ich zmiękczania. Jeśli lubisz, możesz użyć wilgotnej myjki do mycia twarzy, aby poodsu- wać skórki. Nie próbuj wycinać skórek ani odpychać ich metalowymi narzędziami – w ten sposób jedynie zwiększysz ryzyko urazu i infekcji. Z punktu widzenia medycyny nie istnieje żaden powód, aby wycinać skórki: chronią one bowiem paznokcie, które są po prostu zdrowsze, gdy skórki są nietknięte. Jeśli używasz preparatu do zmiękczania skórek, uważaj, by nie pozostawał on na palcach dłużej, niż zaleca instrukcja na etykiecie: preparaty te zawierają wodorotlenek sodu lub wapnia, który może uszkodzić skórę, jeśli zbyt długo na nią działa.

– 5. Opłucz dłonie w zimnej wodzie, aby zmyć preparat i resztki skórek. Delikatnie osusz.

– 6. Pomaluj paznokcie jedną warstwą bezbarwnego lakieru podkładowego i zaczekaj, aż wyschnie. Następnie nałóż dwukrotnie warstwę lakieru kolorowego i na koniec jedną warstwę bezbarwnego utwardzacza. Między nakładaniem kolejnych warstw rób dzie- sięciominutowe przerwy, aby lakier porządnie wysechł.

– 7. Kiedy lakier już całkiem wyschnie, wmasuj w palce krem do rąk.

– 8. Aby przedłużyć trwałość manikiuru, codziennie maluj paznokcie jedną warstwą bezbarwnego utwardzacza, aż do następnego manikiuru. Dla ochrony paznokci do każdej pracy w domu i w ogrodzie wkładaj wyściełane bawełną gumowe rękawiczki.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>