17
Lis.
0

Co zrobić, kiedy zapach na nas nie pachnie?

Ten problem bardzo często występuje po kilku miesiącach od rozpoczęcia używania pachnidta. Nanosimy zapach jak zawsze, lecz wyraźnie czujemy, że pachnie słabiej. Spryskujemy się więc coraz obficiej, zastanawiając się, co takiego stało się z pach- nidłem? Może zaczyna się psuć albo zwietrzało na skutek nieszczelności flakonu? Odpowiedź zwykle jest prosta. Pachnidto ma takie same właściwości jak w chwili zakupu, zmieniło się jednak działanie nosa. Komórki węchowe stykając się codziennie z cząsteczkami zapachowymi perfum, zaczęły się do nich przyzwyczajać i ignorować je. Do mózgu przestaje więc docierać informacja o zapachu, albo dociera tam w formie zafałszowanej. Powstaje tym samym subiektywne odczucie, że woń perfum jest mało intensywna, co może prowadzić do nanoszenia na skórę większej ilości pachnidta. W efekcie można sprawić przykrość osobom, które narażone są na przebywanie w strefie oddziaływania coraz potężniejszego aromatu perfum.

Można temu zaradzić w prosty sposób – wystarczy kupować flakony z atomizerem i na początku używania ustalić optymalną dawkę zapachu, np. jedno psiknięcie na skórę szyi i drugie na nadgarstek. Nie należy zwiększać jej, choć zapach będzie wydawał się coraz słabszy.

Innym sposobem jest odstawianie co jakiś czas pachnidta na kilka dni lub stosowanie kilku różnych pachnideł na przemian, tak aby narząd węchu nie mógł się do żadnego przyzwyczaić. W nagłych przypadkach zawsze można zapytać kogoś z rodziny czy sąsiada, czy naniesione perfumy pachną z odpowiednią mocą, i w razie przedawkowania wziąć prysznic.

Zwykle dzieje się tak po kilku latach od daty produkcji. Jeśli jednak perfumy są przechowywane w wysokiej temperaturze – np. przy źródle ciepła, jakim może być żarówka czy kaloryfer, są narażone na bezpośrednie światło promieni słonecznych, a do wnętrza flakonu przedostają się zanieczyszczenia, np. pot i inne wydzieliny skóry, właściwości kompozycji mogą zmienić się wcześniej.

Dlatego gdy perfumy mają służyć kilka lat, lepiej kupować je w renomowanej perfumerii, która daje pewność, że pachnidta nie leżą latami w magazynie lub na półkach. Flakonik powinien mieć atomizer, dzięki któremu do środka nie dostają się zanieczyszczenia, i należy go przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu, najlepiej w kartoniku.

Jeśli perfumy zostaną zużyte w ciągu kilku miesięcy, takie środki ostrożności wydają się zbędne.Uwaga! Jeśli mamy wątpliwości co do stanu pachnidta, lepiej ich nie używać. Perfumy, które zaczęty zmieniać swoje właściwości, mogą pachnieć niezbyt przyjemnie.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>