22
Gru.
0

Chemiczne środki prostujące włosy

Aby wyprostować mocno skręcone włosy, do zmiany łańcuchów proteinowych należy zastosować silniejsze chemikalia. W chemicznych środkach prostujących najczęściej stosowanym składnikiem jest wodorotlenek sodu, wysokozasadowa substancja, która może drażnić skórę głowy i niszczyć włosy. Dlatego przed użyciem tych środków często zaleca się uprzednie zastosowanie pomady na włosy i linię włosów na skórze: warstwa tłuszczu chroni skórę przed podrażnieniem.

W odróżnieniu od trwałej falistej, stosowanej na wilgotne włosy, chemiczne środki prostujące aplikuje się na suche włosy i wczesuje się: wodorotlenek sodu rozbija łańcuchy proteinowe we włosach, a powtarzane rozczesywanie zmusza niejako włosy do układania się w prostych pasmach. Kiedy włosy już są wyprostowane, płyn zostaje starannie spłukany, po czym stosuje się roztwór neutralizujący, aby utrwalić nowe ułożenie łańcuchów proteinowych.

Najbardziej ryzykowny moment przy użyciu wodorotlenku sodu następuje trzy, cztery miesiące później, kiedy zachodzi potrzeba „dorobienia” odrostów. Środek prostujący powinno się nakładać wyłącznie na odrosty, co może być dość skomplikowane. Jeśli środek ten wejdzie w kontakt z uprzednio prostowanymi włosami, może dojść do ich uszkodzenia i złamania tuż przy korzeniu lub w samym korzeniu i wtedy powstają na głowie małe, łyse placki. I choć włosy prawdopodobnie odrosną, życie z łysiną na głowie może być czasem nie do zniesienia. Dlatego wielu specjalistów uważa, że chemiczne środki do prostowania włosów powinny być stosowane wyłącznie w profesjonalnym zakładzie, przez osobę mającą doświadczenie w tej dziedzinie.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>