03
Gru.
0

Bruzdowanie paznokci

Omawialiśmy już fakt, że podłużne bruzdowanie paznokci może być oznaką ich starzenia się, analogocznie do powstawania zamarszczek na skórze, i podobnie jak tworzenie się zmarszczek, bruzdowanie może być skutkiem czynników dziedzicznych. Wiele kobiet dostrzega u siebie początki bruzdowania już po trzydziestce, ale bardziej zauważalne bruzdy tworzą się w późniejszym wieku.

Bruzdowanie podłużne może być również skutkiem przesadnie wykonywanego manikiuru lub skaleczenia paznokcia, co może spowodować uszkodzenie macierzy albo łożyska paznokciowego, owocujące w rezultacie przejściową deformacją płytki w formie pionowych bruzd. Ostrożne wykonywanie manikiuru chroni przed większością kłopotów z paznokciami. Zawsze należy stosować zasadę, że im mniej, tym lepiej.

Czasami uszkodzenie okolicy naskórka powoduje powstawanie bruzd poprzecznych, nazywanych liniami Beau, które pojawiają się w kształcie półksiężyca. Jeśli jednak pojawią się na wszystkich paznokciach jednocześnie, to nie na skutek skaleczenia: świadczą wtedy o poważnym schorzeniu wewnętrznym, na przykład niedożywieniu, prowadzonej chemoterapii lub o zespole cieśni nadgarstkowej (schorzenie neurologiczne dłoni i palców).

Bruzdowanie paznokci może również towarzyszyć egzemie lub łuszczycy skóry dłoni, a czasem także pojawia się po bardzo poważnych chorobach wyniszczających, takich jak zapalenie płuc, które może na jakiś czas powstrzymać wzrost paznokci. Bardzo wyraźne bruzdy, które pojawiły się nagle, i to na kilku paznokciach, powinny być skontrolowane przez dermatologa.

Jak już wspomniano w rozdziale 11., cykl odnowy paznokci zmienia się podczas naszego życia – jest szybszy w lecie i w ciepłych miesiącach, podczas ciąży, a wydłuża się po porodzie, w zimie oraz w starszym wieku. Jednak nagłe zahamowanie wzrostu może sygnalizować pewne problemy. Paznokcie gwałtownie przestają rosnąć podczas wysokiej gorączki, po ataku serca lub innych urazach bądź wstrząsach (o porodzie już wspomniałam). Wbrew pewnym rewelacjom umieszczanym na etykietach niektórych kosmetyków, żaden z nich nie jest w stanie przyspieszyć cyklu wzrostu paznokcia. Aby mieć ładne paznokcie, należy je chronić przed uszkodzeniem mechanicznym oraz robić staranny manikiur. Bardzo powolny wzrost paznokci nie jest chorobą, ale jako odbicie ogólnego stanu zdrowia powinien zostać zanalizowany przez lekarza.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>