06
Gru.
0

Białe lub ciemne plamki na paznokciach

Uszkodzenia paznokci zdarzają się dość często, a biorąc pod uwagę zakres czynności, jakie wykonujemy palcami, wydaje się zaskakujące, że zranienia paznokci nie są jeszcze częstsze. Najczęściej występującym wynikiem uszkodzenia paznokci są białe albo czarne plamki. Jeśli skaleczenie spowodowało krwawienie pod paznokciem, plamka ma zabarwienie czarne lub granatowe i wskazuje na to, że krwawienie ustało i stworzył się strupek. Takie strupki mogą spowodować, że część paznokcia wokół ranki oddzieli się od łożyska, stwarzając dostęp dla ewentualnej infekcji. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, zostaw paznokieć w spokoju i chroń go przed kontaktem z jakąkolwiek substancją drażniącą, jak na przykład środki do mycia i czyszczenia stosowane w gospodarstwie domowym. W ciągu dnia nie mocz paznokci, a na noc stosuj wazelinę, by załagodzić i chronić zranioną część paznokcia. Nie używaj lakieru i nie nakładaj sztucznych paznokci.

Ciemnoniebieskie zabarwienie skóry, pojawiające się pod półksiężycem, może sygnalizować słabe krążenie, chorobę serca lub płuc i kwalifikuje się do konsultacji lekarskiej. W rzadkich przypadkach na palcach i paznokciach rozwija się czerniak złośliwy. Objawia się brązowym lub czarnym zabarwieniem skóry pod paznokciem, czasami rozciągającym się na okoliczną skórę palca. Takie objawy wymagają natychmiastowej wizyty u lekarza.

Kobiety o ciemnej skórze są bardziej podatne na występowanie ciemnych linii wzdłuż paznokci. Są one spowodowane odkładaniem się barwnika z melanocytów. Ich etiologia nie jest znana, ale rzadko są rozpatrywane z punktu widzenia medycyny.

Białe plamki na paznokciach również mogą być spowodowane urazami i często bywają sygnałem, że płytka oddziela się od łożyska. Jeśli występują na jednym lub dwóch paznokciach, są prawdopodobnie wynikiem urazu i zejdą wraz z rosnącym paznokciem. Jeśli jednak pojawiają się na wszystkich paznokciach, a także na paznokciach u nóg, mogą być objawem niedoborów wapnia i/lub cynku w diecie albo zachorowania na łuszczycę. Należy wtedy odwiedzić lekarza.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>