20
Lis.
0

BEZPIECZNE SALONY KOSMETYCZNE

Do właściwie wykonanego manikiuru niezbędne są ostre instrumenty, służące do wycinania skórek oraz piłowania i czyszczenia paznokci. Choć drobne wypadki w salonach nie są częste, to jednak się zdarzają, a to oznacza, że możliwość rozprzestrzeniania się infekcji jest realna. Ośrodek Kontroli i Zapobiegania Chorobom w USA donosi, że nie zdarzyły się wypadki zakażenia wirusem żółtaczki typu B ani AIDS w salonach manikiuru i pe- dikiuru. To dobra wiadomość. Natomiast zła wiadomość jest taka, że bardzo łatwo zakazić się w takim salonie brodawkami, grzybicą lub wirusem opryszczki.

Jednym ze sposobów zminimalizowania ryzyka zakażenia jest przynoszenie do salonu własnych narzędzi do manikiuru. W większości salonów personel nie ma nic przeciw temu. Na jednym ze spotkań w American Academy of Dermatology, profesor nadzwyczajny katedry dermatologii w Rush-Presbyterian/St. Luke’s Medical School w Chicago, dr Marianne O’Donoghue przedstawiła zalecenia, którymi winnyśmy się kierować przy wyborze salonu, aby mieć poczucie bezpieczeństwa pod względem sanitarnym.

– Sprawdź, czy Państwowy Zakład Higieny lub inny organ sanitarny udziela atestów lub zezwoleń na prowadzenie salonów manikiuru i pedikiuru, jeśli tak, to wybieraj salon, który otrzymał taki atest.

– Zapytaj, w jaki sposób są dezynfekowane narzędzia do manikiuru. Najlepszą metodą sterylizacji jest wysoka temperatura, a sterylizacja winna być dokonywana po każdej klientce, nie tylko raz dziennie. Wycieranie alkoholem jest również skuteczne w utrzymywaniu narzędzi w czystości: w niektórych salonach narzędzia moczy się w alkoholu po użyciu ich na każdym z palców, nie tylko po każdej klientce, i to jest najlepszy sposób.

– Upewnij się, czy manikiurzystka myje ręce przed przystąpieniem do pracy i czy ciebie poprosi o to samo.

– Sprawdź, czy dostałaś świeżo uprany ręcznik.

– Zwróć uwagę na to, w jaki sposób są dezynfekowane większe przedmioty i powierzchnie. Personel salonów powinien używać wybielaczy chlorowych do czyszczenia blatów stolików i baseników do moczenia stóp (do pedikiuru). Czasami stosuje się także formaldehyd, ale u niektórych może on wywołać reakcję uczuleniową.

– Paznokcie powinny być moczone w świeżej mydlanej wodzie, nie w ciepłym lotionie do rąk, który może być nośnikiem bakterii. Jeśli manikiurzystka stosuje lotion do rąk, powinna korzystać z atomizera lub tubki, ale w żadnym wypadku nie ze słoika, w którym zanurza palce.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>